We hebben allemaal de verhalen in de media gelezen en de geruststellende woorden van onze politici op Tv en radio mogen vernemen, zo vlak na de crisis in 2008 en de financiële perikelen die op Cyprus plaats hebben gevonden tijdens hun systeembanken crisis. U kent ze nog wel, toch?
Wouter Bos die na het ‘redden’ van de ABN-AMRO en Fortis banken over het onverantwoord omgaan met ons –huidige en toekomstige- belastinggeld zei dat dit nou eenmaal noodzakelijk was omdat dit ‘too-big-to-fail’ banken betrof, maar dat de politiek en de financiële wereld haar lesje had geleerd en dat dit nooit meer zou kunnen voorkomen?
U weet vast ook nog wel dat spaarders in Cyprus bij de twee grootste banken hun gespaarde geld boven 100.000 euro kwijt waren (of een vage promesse kregen dat ze dit in de vorm van een aandeel in de bank mogelijk zouden terugkrijgen) als éénmalige belasting om het systeem te redden? U weet toch ook dat de architect van dit plan, Jeroen Dijsselbloem, dit als een blauwdruk zag voor ‘reddingsacties’ voor banken in andere eurozone landen? Dat hij eerst nog enigszins voor de vorm verketterd werd door enkele europrominenten maar later vooral is bejubeld als de redder van de eurozone?
U weet toch ook dat de balanstotalen van de grootste systeembanken, sinds de reddingsoperaties in de diverse landen, door de aanwas van bijna oneindige hoeveelheden gratis euro’s en dollars, meer dan verdubbeld zijn? Oftewel ‘even-bigger-than-ever-before-to-fail’? En dat we allemaal hoorden dat er alles aan gedaan zou worden om dit nooit meer te laten gebeuren? Dat we daardoor ons als land daartoe nog dieper in de gemeenschappelijke schuld moesten steken? Dat we ons ‘solidair’ moesten opstellen naar de Grieken (lees; dat wij moesten betalen voor de Griekse staatsschuld in handen van Duitse en Franse banken omdat die banken anders in de problemen zouden komen)? Dat dat de economie ten goede zou komen?
Dat is allemaal gebeurd, toch? We kunnen weer opgelucht ademhalen!
NOT!
Wat er echt is gebeurd is dat door de crises (meervoud van crisis) er 4 miljoen extra werklozen in de eurozone bij zijn gekomen. Dat er van de ruim 900 miljard die door de ECB en de BoE in het financieel systeem zijn gepompt er nog geen 70 miljard in de daadwerkelijke economie terecht zijn gekomen en de rest in handen van enkele beleggers in de financiële markten. Dat de ECB door het uitblijven van de zo vurig gewenste inflatie een Europese versie van Quantitative Easing wil invoeren dit jaar, hoewel dit nergens ter wereld ooit heeft gewerkt en dat daardoor de ECB 2.000 miljard (2 biljoen)
EXTRA euro’s gaat scheppen dit jaar, ondanks dat dit helemaal
NIET mag van het door elk eurolid ondertekende Stabiliteitspact. En dat wij hiervoor – natuurlijk- als belastingbetaler garant staan.
Maar goed, als ik de aller, aller, allergrootste optimist op de aardbol zou zijn en zou zeggen dat dit er nu eenmaal nodig is omdat we met z’n allen moeten doorgaan – en zo iemand ben ik niet, in tegendeel- dan nog is het compleet onverteerbaar wat de G20 op 16 november vorig jaar als resolutie heeft aangenomen. De druppel die de enorme emmer deed overlopen, het strootje dat de rug van de kameel heeft doen breken!
Ik ben LAAIEND!
Wat is er nu precies gebeurd op 16 november 2014?
De G20 heeft binnen een dag een voorstel een consultatief voorstel van de zogenaamde Financial Stability Board aangenomen, welke de taaie (en verhullende) titel ‘Adequacy of Loss-Absorbing Capacity of Global Systemically Important Banks in resolution’ (
http://www.financialstabilityboard.org/2014/11/adequacy-of-loss-absorbing-capacity-of-global-systemically-important-banks-in-resolution/) heeft meegekregen.
Waarom ben ik hier ZIEDEND over?
Het taaie en lastig te lezen document is een voorstel om de systeembanken die dreigen om te vallen de VRIJE hand te geven om over spaargelden èn pensioenen te beschikken op een Cyprus-achtige manier van bail-in.
Wat betekent dit nu eigenlijk?
Simpel, een giga-grote bank die dreigt failliet te gaan kan vrijelijk spaargelden en pensioenen omzetten in een aandeel in die bank. U leest het goed! Uw spaargeld of pensioen kan zonder enige moeite worden omgezet in aandelen in een failliete bank –door diezelfde bank-, voor zolang als de faillissement situatie duurt. Ook wordt aangegeven dat het garantiestelsel (u weet wel, die 100.000 euro die in Nederland, of de 250.000 dollar in de VS, die gegarandeerd zijn door banken en overheden) alleen geldt als deze ook daadwerkelijk betaald kunnen worden. Ter info de beroemde ‘potjes’ die daarvoor beschikbaar zijn dekken slechts 4% van die spaarrekeningen.
Heeft u wel eens geprobeerd om aandelen van een failliet bedrijf te verhandelen zodat u uw kinderen te eten kan geven of uw elektriciteitsrekening te betalen? Nou?
Waarom ONTPLOF ik bijna van woede?
Het voorstel is in minder dan een halve dag goedgekeurd als een van de vele agendapunten. Vergis u niet, deze voorstellen hebben dezelfde kracht en eigenschap als wettelijke maatregelen. M.a.w. politici uit de G20 (inclusief de eurozone) zaten erbij, dronken een glas, deden een plas en vonden dat alles wel goed zo was.
En er is N A U W E L I J K S aandacht in de media hierover geweest
Sommige commentaren hierop repten over de dood van het geld. Ik spreek hier over de herinvoering van de slavernij wereldwijd. Sommigen van u zullen zeggen dat dit wel los zal lopen omdat dit alleen maar de allergrootste banken betreft, maar waar denkt u dat kleinere banken, verzekeraars en pensioenfondsen zelf bankieren?
Ik ben een gematigd mens. Ik laat iedereen het liefst in zijn of haar waarde. Voor de deelnemers aan de G20 conferentie van 16 november 2014 maak ik graag een uitzondering. Ieder die daar aanwezig was en daardoor akkoord ging met dit voorstel dient tenminste
25 jaar in solitaire opsluiting in een zéér strenge penitentiaire inrichting te worden opgeborgen, vanwege de grootste fraude ooit begaan en misdaden tegen de mens(elijk)heid. Als het even kan dienen zij te worden vergezeld door de voltallige raden van bestuur en directies van diezelfde systeembanken, inclusief de 5 grootste beleggers in die banken.
Deze, in mijn ogen, milde straf EIS ik omdat ik eigenlijk veel liever het concept; op lijnen en tegen de muur… zou willen toepassen. Door sommige mensen wordt dit als te extreem (of fascistisch of wat dan ook) beschouwd. Vandaar mijn menslievendheid. Hoewel ik vind dat zij dit niet verdienen. Grrr.